تجهیزات برق اضطراری

بازدید: 25 بازدید
تجهیزات برق اضطراری

همانطور که از اسم این وسایل(Emergency power equipment) مشخص است، برای ما امکانی را فراهم می کنند تا در صورت قطعی برق، همچنان برق داشته باشیم و دچار مشکل نشویم. اما نکته جالب این است که نحوه عملکرد این دستگاه ها بسیار با هم متفاوت است. به شکلی که برخی از آنها همچون یو پی اس، برق ذخیره شده در باتری خود را به شکل یک منبع تغذیه بدون وقفه در اختیار ما قرار می دهند. و طرفداران این دستگاه شما را تشویق به خرید یو پی اس می کنند.

برخی دیگر نیز مانند ژنراتور با طی کردن فرایندی مشخص، برق مورد نیاز ما را تولید می کنند. حالا با توجه به نیاز شخصی خود می توانیم کالای مد نظر خود را تهیه کنیم. همچنین در برخی از سازمان ها حضور توام همه ی این وسایل الزامیست. حال می خواهیم بررسی جامع تری نسبت به تک به تک این وسایل داشته باشیم. پس از مطالعه این مقاله می توانید با دیدی باز نسبت به خرید تجهیزات برق اضطراری مد نظرتان اقدام کنید.

 

سر فصل های مهم!

چرا به تجهیزات برق اضطراری نیاز داریم؟

چرا به تجهیزات برق اضطراری نیاز داریم؟

 

چرا از تجهیزات برق اضطراری استفاده می کنیم؟

ما به دو دلایل از تجهیزات برق اضطراری استفاده می کنیم.

 • اولا در نبود برق بتوانیم برق مورد نظر را تامین کنیم و کار هایمان روی هوا نمانند.
 • ثانیا به این دلیل که بعضا کیفیت برق معمولا در برخی نقاط مناسب نیست و نیاز به اصلاح دارد.

اینها دلایلی است که ما از سیستم های برق اضطراری استفاده می کنیم.

انواع مختلف بلایای طبیعی می توانند باعث قطعی طولانی مدت برق شوند. مواردی مانند گردباد، طوفان، سیل، رعد و برق و کولاک می تواند باعث قطع برق برای ساعت ها یا روزها شود. حتی چیزی به سادگی یک ترانسفورماتور منفجر شده یا برخورد اتومبیل با تیر برق می تواند برق کل محله را برای یک یا دو روز قطع کند.

از آنجایی که همه ما به برق وابسته هستیم، قطع برق برای بیش از چند دقیقه می تواند بسیار آزاردهنده باشد. مشکل جدی تر این است که قطع برق می تواند پرهزینه یا خطرناک باشد زیرا بیش از یک ساعت طول می کشد.

در طول زمستان، قطع برق معمولا سیستم گرمایش خانه شما را با اختلال مواجه می کند. وقتی یک خانه سرد می شود (بسته به محل زندگی شما)، می تواند غیرقابل زندگی شود. همچنین، لوله های یخ زده می تواند چند صد میلیون خسارت وارد کند.

قطع برق به این معنی است که یخچال و فریزر کار نمی کنند. در تابستان، غذای منجمد ذوب می شود و می تواند باعث آشفتگی شود. اگر شرایط پزشکی دارید که به تجهیزات خاصی نیاز دارد، قطع برق می تواند یک وضعیت مرگ یا زندگی باشد.

اگر در یک منطقه روستایی با یک چاه خصوصی زندگی می کنید، قطعی برق باعث قطع شدن آب شما می شود.

اکنون خرید یک سیستم برق اضطراری برای جلوگیری از همه این مشکلات آسان است. در این مقاله، چندین گزینه را بررسی می‌کنیم و همچنین راه‌های مختلف اتصال آن‌ها را به خانه‌تان مورد بحث قرار می‌دهیم تا دیگر نگران قطعی برق نباشید.

گزینه ها و اهداف برق اضطراری

برای تولید برق معمولی ۱۲۰ ولت در مواقع اضطراری، دو گزینه دارید:

 • شما می توانید یک ژنراتور موتور دار بخرید. موتور می تواند بنزین، گازوئیل یا پروپان بسوزاند.
 • همچنین می توانید یک اینورتر بخرید و آن را از باتری ماشین شارژ کنید.

برای اینکه تصمیم بگیرید کدام جایگزین برای شما بهترین است، باید تصمیم بگیرید که وقتی برق قطع شود، اهدافتان چیست. شاید چهار راه مختلف برای تفکر در مورد برق اضطراری وجود داشته باشد:

من می خواهم یک گزینه بسیار ساده به آن بدهم

می خواهم چند چراغ را روشن کنم تا مجبور نباشم شمع روشن کنم، تلفن همراهم را روشن کنم، رادیو اضطراری را روشن کنم و فن را روشن کنم.

می توانید این کار را با یک ژنراتور کوچک یا یک اینورتر کوچک که به سوکت فندک ماشین شما وصل می شود انجام دهید.

من می خواهم بتوانم با مایکروویو، تلویزیون، چراغ ها و کامپیوترم کار کنم تا بتوانم غذا بخورم و کارهایم را انجام دهم.

می توانید این کار را با یک ژنراتور کوچک 1000 واتی انجام دهید و دستگاه ها را به آن متصل کنید.

هدف اصلی نگهداری از یخچال و/یا فریزر است، اما می‌خواهم چند چراغ و لوازم جانبی کوچک هم اضافه کنم.

می توانید این کار را با یک ژنراتور 2500-3500 وات انجام دهید و دستگاه را با کابل داخلی به آن وصل کنید.

من می خواهم بتوانم پمپ چاه و آبگرمکن، کوره، کولر اتاق، یخچال و سایر لوازم اولیه را روشن کنم.

شما می توانید این کار را با یک ژنراتور 5000 وات متصل به یک برد مدار در خانه خود انجام دهید.
در بخش بعدی، در مورد درک نیازهای انرژی شما بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مقایسه باتری و ژنراتور برای مصارف خانگی

قیمت گذاری

از نظر هزینه، پشتیبان‌گیری از باتری گزینه گران‌تری است. اما ژنراتورها برای عملکرد به سوخت نیاز دارند، به این معنی که در طول زمان برای ثابت نگه داشتن عرضه سوخت، هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.
با پشتیبان‌گیری باتری، باید هزینه سیستم پشتیبان باتری و همچنین هزینه‌های نصب (که هر کدام می‌تواند هزاران نفر باشد) بپردازید. قیمت دقیق بسته به اینکه کدام مدل باتری را انتخاب کنید و چه مقدار برق در خانه خود نیاز دارید متفاوت است. با این حال، معمول است که میانگین سیستم پشتیبان باتری خانگی بین 10000 تا 20000 دلار کار کند.
ژنراتورها هزینه اولیه کمتری دارند. به طور متوسط، هزینه خرید و نصب یک ژنراتور آماده به کار می تواند بین 7000 تا 15000 دلار باشد. با این حال، به خاطر داشته باشید که ژنراتورها برای کارکردن به سوخت نیاز دارند که هزینه های جاری شما را افزایش می دهد. هزینه واقعی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اندازه ژنراتور شما، نوع سوختی که استفاده می کنید و مقدار سوختی که برای کارکردن آن نیاز دارد.

برپایی

بک آپ های باتری در این دسته یک مزیت جزئی دارند زیرا می توانند روی دیوار یا زمین نصب شوند، در حالی که نصب ژنراتور به کار بیشتری نیاز دارد. صرف نظر از این، شما نیاز به استخدام یک متخصص برای هر نوع نصب دارید، که هم به یک روز کاری کامل نیاز دارد و هم چندین هزار دلار هزینه دارد.
نصب ژنراتور علاوه بر نصب خود تجهیزات، مستلزم ریختن دال بتنی، اتصال ژنراتور به منبع سوخت اختصاصی و نصب کلید است.

نگهداری

عمر باتری برنده واضح این رده است. آنها بی صدا هستند، به طور مستقل کار می کنند، آلودگی ایجاد نمی کنند و نیازی به نگهداری مداوم ندارند.
از سوی دیگر، ژنراتورها می توانند هنگام استفاده بسیار پر سر و صدا و آزاردهنده باشند. همچنین بسته به نوع سوختی که استفاده می کنند، دود یا دود اگزوز ساطع می کنند که ممکن است شما یا همسایه هایتان را آزار دهد.

کارآمد نگه داشتن انرژی خانه شما

ژنراتورهای Standby به راحتی از باتری های پشتیبان در میزان انرژی خانه شما پیشی می گیرند. اگر سوخت کافی داشته باشید، ژنراتورها می توانند تا سه هفته در یک زمان (در صورت نیاز) کار کنند.
این به سادگی برای باتری پشتیبان صدق نمی کند. ما از تسلا پاوروال به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد. ظرفیت ذخیره سازی آن 13.5 کیلووات ساعت است که می تواند برای چندین ساعت برق خود را تامین کند. اگر بخشی از یک منظومه شمسی هستند یا اگر از چندین باتری در یک سیستم استفاده می کنید، می توانید انرژی بیشتری از آنها دریافت کنید.

یو پی اس یا استابلایزر؟

یو پی اس یا استابلایزر؟

معمولا اولین وسایلی که در هنگام خرید تجهیزات برق اضطراری به شما معرفی می شود، انواع یو پی اس همچون یو پی اس سه فاز یا یو پی اس ماژولار می باشد. یو پی اس ها برق را در باتری خود ذخیره می کنند و در مواقع حساس آن را در اختیار کاربران خود می گذارند. اما توجه کنید که این برق آن قدر زیاد نیست که ساعت ها پایدار باشد و بیشتر به عنوان یک منبع تغذیه بدون وقفه به آن نگاه می شود.

استابلایزر ها نیز وسایلی هستند که در جهت اصلاح ولتاژ به شما کمک می کنند. یعنی ولتاژ کم یا زیاد را به ولتاژ مد نظر شما می رسانند و یک برق تمیز را به شما تحویل می دهند. بسیاری از منازل این روز ها با خرید استابلایزر برای جلوگیری از خرابی دستگاه های برقی خود اقدام کرده اند.

 

انتخاب بین اینورتر و ژنراتور

انتخاب بین ژنراتور و اینورتر

 

ژنراتور موتور یک راه آسان برای تامین برق اضطراری برای خانه شما است. آنها نسبتاً ارزان هستند (قیمت معمول یک ژنراتور 5000 وات بین 600 تا 1200 دلار است). قدرت موج سینوسی خالص مناسب؛ هر دو ساعت 120 یا 240 ولت و حدود یک گالن بنزین تولید می کند . همچنین می توانید ژنراتورهایی را خریداری کنید که با سوخت دیزل یا پروپان کار می کنند.

این ژنراتور دارای یک موتور 10 اسب بخار و یک ژنراتور 5000 وات با ولتاژ 6500 وات می باشد. مخزن گاز (مشکی، در بالای قاب قرار می گیرد) 7 گالن را در خود جای می دهد و تقریباً 12 ساعت در مصرف 1000 وات دوام می آورد. این ژنراتور خروجی 120 ولت یا 240 ولت تولید می کند. با سیم زمین و سیم 240 ولت به مدار خانه متصل می شود.

 • معایب موتور ژنراتورها عبارتند از:
 • ذخیره سازی روغن
 • نویز (مخصوصا مدل های ارزان تر)
 • تعمیر و نگهداری موتور
 • ذخیره سازی سوخت می تواند آزاردهنده باشد – بنزین را نمی توان برای یک ماه یا بیشتر ذخیره کرد مگر اینکه از تثبیت کننده سوخت شیمیایی استفاده کنید، و حتی در این صورت عمر مفید نسبتاً کوتاه است. شما باید به طور مرتب موجودی خود را تعویض کنید تا دچار مشکل نشوید.

 

مزایای اینورتر

 • بی سرو صدا هستند
 • آنها بدون تعمیر و نگهداری هستند (مگر اینکه آنها را از باتری ماشین جدا کنید – اگر باتری چرخه عمیق خود را بسازید، باید باتری ها را نگهداری کنید).

 

نکاتی در ارتباط با اینورتر ها

در اینجا مواردی وجود دارد که باید در مورد اینورترها در نظر بگیرید

می توانید یک اینورتر موج کاذب کوچک 150 یا 300 واتی را با قیمت حدود 50 دلار بخرید و آن را به سوکت فندک ماشین خود وصل کنید. این می تواند چندین چراغ، یک رادیو، یک تلویزیون کوچک و غیره را راه اندازی کند.

یک آزمایش ساده برای شناخت اینورتر

باتری ماشین دارای رتبه بندی ظرفیت ذخیره سازی است. امتیاز استاندارد 80 دقیقه است، به این معنی که باتری می تواند 25 آمپر در 12 ولت به مدت 80 دقیقه تامین کند. اگر دائماً 120 وات برق مصرف می کنید، به این معنی است که همیشه حدود 10 آمپر از باتری ماشین خود مصرف می کنید. یک باتری استاندارد خودرو می تواند برق را در این سطح به مدت سه ساعت تامین کند.

یک باتری چرخه عمیق می تواند انرژی را در آن سطح برای شش یا هشت ساعت تامین کند. سپس باید باتری را شارژ کنید (که چند ساعت طول می کشد). با این حال، اگر از دو CFL هر کدام 15 وات استفاده کنید، کل مصرف فقط 30 وات یا 2.5 آمپر در 12 ولت است. باتری ماشین می تواند حدود 12 ساعت انرژی در این سطح تامین کند. یک باتری چرخه عمیق می تواند یک یا دو روز انرژی را در آن سطح تامین کند.

 

یک شارژر معمولی خودرو می تواند حداکثر 700 وات را تامین کند. برای راه اندازی اینورتر با ظرفیت بیش از 300 وات از خودرو، باید آن را مستقیماً با کابل به باتری خودرو متصل کنید و موتور خودرو را به طور مداوم روشن کنید. در آن زمان خرید ژنراتور بنزینی موثرتر است.

 

از این بحث می توان دریافت که یک اینورتر فقط برای بارهای توان بسیار کم در دوره های نسبتاً کوتاه معنی دارد. در صورت تمایل می توانید یک سیستم باتری بزرگ و پیچیده برای تغذیه اینورتر بسازید، اما این می تواند گران باشد.
(توجه داشته باشید که یک بانک باتری بزرگ متصل به یک اینورتر، بخش ضروری بسیاری از سیستم‌های خورشیدی خانگی است. در این مورد، از پنل‌های خورشیدی برای شارژ مجدد باتری‌ها استفاده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر، نحوه عملکرد چمن را ببینید (به دستگاه‌های خورشیدی مراجعه کنید. )
ما ژنراتور را در طول روز راه اندازی می کنیم.

سیستم برق اضطراری ساختمان

 

شما می توانید ژنراتور را به برد مدار خانه خود وصل کنید، بنابراین می توانید کل خانه خود را به یک ژنراتور تبدیل کنید.
گزینه اول بسیار ساده است. اگر تنها چیزی که برای برق نیاز دارید یخچال، تلویزیون و مایکروویو است، پس این راه حل است. اگر می‌خواهید چراغ‌ها، پمپ‌های چاه و سایر مصرف‌کنندگان انرژی خود را تغذیه کنید، خرید یک ژنراتور 240 ولتی و نصب آن بر روی برد مدارتان راه‌حل است.

قطع کننده ژنراتور را روشن کنید. (کارشناس برق یک سیستم اینترلاک نصب می کند به طوری که هنگام روشن شدن ژنراتور قطع کننده پانل اصلی به طور خودکار خاموش می شود. این کار از خروج برق ژنراتور از خانه شما جلوگیری می کند. برای جزئیات سیم کشی به ژنراتورهای پشتیبان مراجعه کنید.)
آن زمان همه چیز در خانه برق داشت. بنابراین چالش این است که اطمینان حاصل شود که چندین دستگاه برای قدرت در دسترس با یکدیگر رقابت نمی کنند.

 

شما یک سیم برق برای ژنراتور خود دارید. برای یک طرح ساده 200 تا 400 دلار هزینه خواهد داشت.
اطمینان حاصل کنید که ژنراتور شما همانطور که در کتابچه راهنمای مالک شما توضیح داده شده است زمین است. می توانید زمین شاسی ژنراتور را به میله زمین منزل خود وصل کنید یا یک میله زمین 8 فوتی را در یک فروشگاه سخت افزاری به قیمت 12 دلار خریداری کنید و آن را نصب کنید.
قبل از راه اندازی ژنراتور، مطمئن شوید که خانه خود را خاموش کنید. اگر این کار را نکنید، در معرض خطر کشتن افرادی هستید که در خطوط کار می کنند. همچنین، ژنراتور شما در تلاش است تا برق کل محله را تامین کند و ظاهراً نمی تواند این کار را انجام دهد.

سوالات متداول در ارتباط با تجهیزات برق اضطراری

 

سه نوع سیستم برق اضطراری چیست؟

برق اضطراری(emergency power)، برق مورد نیاز قانونی(legally required standby power) و برق آماده به کار(optional standby power).

 

سیستم برق آماده به کار چیست؟


یک سیستم برق آماده به کار (SPS) با یک یو پی اس از جنبه بسیار مهمی متفاوت است. مبدل برق مورد استفاده برای تبدیل ولتاژ باتری به ولتاژ AC در یک SPS معمولی در حالت خاموش است و منتظر است در صورت خرابی خط برق خاموش شود.

 

تفاوت های اساسی بین سیستم های برق اضطراری و سیستم های  اختیاری چیست؟

سیستم های برق اضطراری در 10 ثانیه پس از قطعی شروع به کار می کنند در حالی که سیستم های برق آماده به کار حدود یک دقیقه پس از قطعی طول می کشد. سیستم های برق اضطراری به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً مستقل باشند، به این معنی که آنها کانال ها و پانل های خود را دارند.

 

فرصت کیش در این مقاله به بررسی تجهیزات برق اضطراری پرداخت. هرگونه نظر انتقاد و پیشنهاد خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

 

دسته‌بندی مجله فرصت کیش
اشتراک گذاری
نوشته‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت